Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Oğuz PAKÖZ

 

Maraş’ta doğdu. Aile kökleri Horasan’dan kalkıp Anadolu’yu yurt edinen Kayaoğlu Türk boyunun Eminoğlu koluna uzanır. Eğitimine mahalle hocalarından Kuran, Arapça ve Osmanlıca dersleri alarak başladı. İlk ve orta öğrenimini Maraş’ta tamamladı. Kahramanmaraş Lisesinde başlayan lise öğreniminin son sınıfını Gaziantep’te tamamladı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesini 1974’de bitirdi. Hekim olarak görev aldı. Adana Çukurova Üniversitesinde Biyokimya alanında ihtisas yaptı. Biyokimya uzmanı olarak kendi özel laboratuarını kurdu. Biyokimya uzmanı ve Başhekim olarak hizmet verdi.

STK’larda görev alarak sosyal faaliyetlerin içerisinde oldu. Türk Ocağı Kahramanmaraş Şube Başkanlığı ve Tabipler Odası Kahramanmaraş Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Kahramanmaraş Güreş İhtisas Kulübünde yönetici olarak bulundu ve Karakucak Güreşlerinin yaygınlaşması için çaba gösterdi.

İlk yazısı Adsız dergisinde 1973’de yayınlandı. İlk dönem yazılarında Oğuz Alp Paköz ismini kullandı. Yaşadığı şehri konu edinen deneme, şiir ve öyküleri Kahraman Kent, Aksu, Yorum, Doğuş, Madalyalı Tek Şehir, Milad, Türk Yurdu gibi yerel gazete ve dergilerde yayınlandı. Erciyes ve Nehir dergilerinde de yazıları neşredildi. 1997 yılında Türk Tabibler Birliği Behçet Aysan Anlatı Özendirme ödülünü aldı. Şevket Yücel ile Şevket Bulut’un beğenisini kazandı.

Şiir ve yazılarında sözlü geleneğin ürünü olan masallardan, destanlardan yararlandı.

Gazete yazılarından oluşan ilk eseri “Kılgı” 1998’de yayınlandı. “Var Varanın” ise 2000’de okurla buluştu. “Eser 1957’den 2000’e kadar ki zaman aralığında Kahramanmaraş’ın ve Kahramanmaraşlının gelişimini ve bununla beraber değişimini vurgulamak amacıyla yazılmış öykü, masal ve öykü içeriğinde yazılmış şiirlerden meydana gelmektedir.”

Mahalli radyo ve TV’lerde kültür sanat programları hazırladı. Şevket Yücel, Ömer Kaya, Sıddık Elbistanlı, Tanyal Sünbül, Haydar Okur, Nihat Yücel, Mustafa Okumuş, Ali Büyükçapar, Serdar Yakar gibi sanatsever dostları ile birlikte 2002’de Kahramanmaraş Kültür Sanat Evi (KÜSEV)’i kurdu. Başkanlığını üstlendi. Kahramanmaraş Kültür Sanat Evi adına yayınlanan “Alkış” dergisinin sahipliğini yüklendi ve yazı çalışmalarını burada neşretti.

2000’de yayınlanan ve büyük ilgi gören “Var Varanın”da yer alan manzum masallar 2010’da yayınlanan “Sür Sürenin”de yeniden ele alındı. Bu kez masallarla günümüz sosyal olaylarına da göndermeler yaptı. Özellikle çocuklara iyiliği, doğruluğu, sevgiyi ve mutluluğu aşılarken büyüklere saygı da dile getirildi.

Maraş millî mücadele destanını “İlk Çıngı İlk Çılgınlık”ta ele alırken adeta şehrin tarihini şiirleştirdi. Ayağı yere basan bir tarih bilinciyle Maraş’ın ve Türkiye’nin yakın tarihini mercek altına aldı. Maraşlıyı tarifi de yine şiirle oldu:

“Her yönden göç almış Maraş

Her yere göçmen salmış

Türk’ü, Kürt’ü

Alevi’si, Sünni’si

Çerkez’i, Çeçen’i

Ermeni’si, Yahudi’si

Birlikte barınır olmuş

Kapıkomşu iç içe

Birlikte yaşamışlar

Hoşnut olmuşlar birbirlerinden

Mutlu olmuşlar”

Maraş destanının ardından Maraş’ın sırtını dayadığı emin belde Ahırdağı için de bir destan düzdü ve 2014’de yayınladı. “Bombalar Öldürmez Sevgiyi” (2013) ve “Türkülerle Giden İlbey” (2013) öykülerini topladığı eserler oldu. Maraş’a dair ne varsa bir bohça yapıp “Maraş Senin Nazın Var” (2017) da şehrengiz tadında sundu okura. “Kurtlar Köyünün Görkemlisi (2018) ise uzun bir öykü ya da kısa bir roman oldu. Bu eserinde de yine Kahramanmaraş ve Kahramanmaraşlı anlatıldı her bir satırında.

Politika ile de ilgilendi. Kendisi ile yapılan bir söyleşide politika üzerine düşüncelerini şu cümlelerle dillendirdi:

“Politika güzel insanların güzel yapması gereken bir eylemdir. Politikayı toplum adına, toplum için toplumsal bir şekilde yapmak gerekli. Kişisel ya da menfi bir çıkar için değil, toplumun faydası için yapıldığı zaman kutsallık kazanır. Bütün inançlarda da olduğu gibi insanlık adına alkışlanacak bir şey!”

Eserleri; Kılgı (1998), Var Varanın (2000), Sür Sürenin (2010), İlk Çıngı İlk Çılgınlık Maraş Destanı (2011), Bombalar Öldürmez Sevgiyi (2013), Türkülerle Giden İlbey (2013), Ahırdağı Destanı (2014), Maraş Senin Nazın Var (2017), Kurtlar Köyünün Görkemlisi (2018), Taçlı Küçük Canavar(2020)'dir.

You are here Oğuz Alp PAKÖZ