Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Mehmet Dizibüyük

15.02.1947'de Bertiz - Ağabeyli Köyünde doğdu. Babası; köyün imamı Mustafa annesi , aynı köyden Ayşe Hanım'dır. Kız-erkek yedi kardeşin üçüncü çocuğudur. İlk öğrenimini, 1959-1960 yılında Ağabeyli'de bitirmiştir. 1960 - 1961 yılında Osmaniye - Düziçi Öğretmen Lisesinde öğrenime başlamıştır; 1964 - 1965 yılına dek burada sürdürmüştür. 1965 -1966 öğretim yılında Ankara Yüksek Öğretmen Okulu'nda hazırlık sınıfına başlayan sanatçımız burayı da üstün başarıyla tamamlamış; yatılı olarak öğrenimini 1970 - 1971 yılında Dil ve Tarih - Coğrafya fakültesinin Türkoloji (Türk dili ve Edebiyatı) bölümünden, derece ile mezun olmuştur.

İlkokuldan sonra hep yatılı olarak öğrenim gören Mehmet DİZİBÜYÜK Kahramanmaraş Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak 1971 - 1972 öğretim yılında öğretmenlik görevine başlamıştır. Eşinin sağlıkçı olması nedeni ile eş durumu atamasıyla Göksun Lisesi Edebiyat öğretmenliğine devam eden şairimiz; 1975 - 1976 yılına dek burada sürdürmüştür. Mehmet DİZİBÜYÜK aynı öğretim yılının ikinci yarısından itibarense "Eş durumu atamasıyla, Kahramanmaraş Ticaret Meslek Lisesinde görevini sürdürmeye başlamıştır. Bu okuldaki görevini emekli olduğu, 15.05.1988 gününe dek devam ettirmiştir.

Yetmişli seksenli yıllarda bazı olumsuz komşular yüzünden rahatsızlık geçiren Ozan'ımız çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden raporlu olarak ayrılmak zorunda kalmıştır, hem de kendi isteğiyle. Çünkü; okul müdürünün sanatçımız Adana Devlet Hastanesinde yatarken bilinmeyen bir nedenle; hastane başhekimliğine gönderdiği yazı yüzünden oluruma öğrenir öğrenmez malulen emekli olarak ayrılmasını istemiştir.

Yoksul bir aileden gelen, köy kökenli ozanımız, öğrencilik yıllarında bedenen de yıprandığını dile getirmektedir, seyrekte olsa Alkış Dergisin'nde yayınlanmakta olan bazı şiirlerine baktığımızda şairin, yergi, taşlama, duygusal bazen de öykümsü konulara yer verdiğini görmekteyiz. Abartılı anlatımlara yer vermeyen ancak ölçülü - uyaklı yapıtlara yönelik çalışmalar yaptığını görmek olağandır. Şiirlerinin çoğunda öğretici (didaktik), öğüt veren toplumsal güzelliğini ve doğa hayranlığını işlediği de görülmektedir.

Şairimiz eserlerinde yazılı - süzlu tam yazın (edebiyat) türlerinin etkisinde kaldığını belirtmektedir. Eşini genç yaşta kaybettiği için son üç yıldan bu yana yazdığı bir çok şiirinde üzüntü anlatılara yer veren Ozan'ımıza başsağlığı dileriz yeniden…

 

Sanatçımızın telefonlar

Ev Tlf: 0 344 215 12 76

Cep Tlf: 0 539 417 00 70

 

 

(İlgi: Bilgisayarı pek kullanmamaktadır)

You are here Mehmet DİZİBÜYÜK